Her Bel Ağrısı Bel Fıtığı Değildir

HER BEL AĞRISI BEL FITIĞI DEĞİLDİR

Merhaba değerli hastalarım;

Bu yazıda sizlere, bel ağrıları ile ilgili işinize yarayacağını düşündüğüm genel bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ;  yazının başlığında da belirttiğim üzere bel ağrınızın olması sizin kesinlikle bel fıtığınız olduğu anlamına gelmiyor. Biraz medya; biraz internet doktorculuğu , çoğunlukla da biz hekimlerin bazen hastalarımızın iyiliğini düşünerek çok fazla tetkik istemesinden kaynaklanıyor bence bu durum. Aslında bu kadar fazla tetkik isteyerek  hastalarımıza zarar veriyoruz ve de aklını karıştırıyoruz hastalarımızın farkında olmadan.

Yapılan araştırmalara göre ülkemizdeki MR ( Manyetik Rezonans ) cihazlarının toplam sayısı yurtdışındaki merkezlerin yaklaşık 15-20 katından daha fazla miktarda. Bu durumun sebebi biz hekimler olarak çok fazla sayıda  MR istiyoruz hastalarımızdan. Hastalar da memmun oluyo aslında bu duruma. Ülkemizde ne yazık ki  şöyle bir algı oluşmuş:  Çok fazla ilaç yazan veya çok fazla tetkik isteyen doktor çok başarılı bir doktormuş gibi yorumlanıyor. Aslında işin aslı pek öyle değil. Gelin size gerçek yaşanmış bir hasta örneğiyle anlatayım bu durumu.

Geçenlerde başka bir şehirde yaşayan bir hasta şiddetli bel ağrısı nedeniyle polikliniğimize başvurdu. Elinde daha önce çekilmiş 5 adet Lomber (Bel) MR ı vardı. Neden bu kadar fazla sayıda MR çekildiğini sorduğumda, hasta bel ağrısı nedeniyle birçok doktora başvurduğunu; gittiği çoğu hekimin daha hastayı muayene bile etmeden direk MR ‘ını istediğini söyledi bize. Çekilen bütün MR larda da bel fıtığının patlamış olduğu görülüyordu. Doktorlar acil ameliyat olması gerektiğini; aksi taktirde sakat kalabileceğini söylemişler hastamıza ve de hastamız çok stresli bir halde bize başvurdu.

Bence hastaya dokunmak iyi bir hekimlik açısından olmazsa olmazlardandır. Eğer siz hastayı iyi bir şekilde muayene ederseniz , hastanın anlattıkları ve muayene bulgularını iyi bir şekilde birleştirebilirseniz,  MR çektirmenize gerek kalmadan  hastanın ne durumda olduğunu anlayabilirsiniz.

Öncelikle hastamızı dikkatli bir şekilde dinledik, öğrenmek istediğimiz şeyleri sorguladık ve de sonrasında hastamızı muayene ettikten sonra hastamızın ameliyat olmasına gerek olmadığına kanaat getirdik.

Neye göre bu kararı verdiğimizi soracak olursanız bel fıtığı için kesin ameliyat nedenleri 2 tanedir dünya kılavuzlarına göre. Bunlardan birincisi düşük ayak yani kas güçsüzlüğünüzün olması ; ikinci durum da idrar kaçırma şikayetinizin olması. Sizin şiddetli, dayanılmaz ağrılarınızın olması veya MR da bel fıtığınızın patlamış olması kesin olarak bir ameliyat nedeni değildir. Hastamızda da bu saydığım iki durum yoktu, sadece şiddetli bel bölgesinde ağrıları mevcuttu.

Hastamıza kendi geliştirdiğimiz enjeksiyon tedavimizi uyguladık. Tedavi sonrası daha birinci dakikada hastamızın ağrısı tamamen geçti ve de hasta ameliyat olmaktan vazgeçti. Bu hastamız 1 ay sonra tekrar başvurdu bize, ve de halen hiç ağrısı yoktu ayrıca çok da mutluydu.Kendisine burdan tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Evet değerli hastalarım, burdan çıkarmamız gereken sonuçlar neler olmalı diye düşünecek olursak:

1- HER BEL AĞRISI BEL FITIĞI DEĞİLDİR.

2-BEL AĞRILARINIZ İÇİN HEMEN MR ÇEKTİRMEYİN

3-MR BULGULARINA GÖRE KESİNLİKLE AMELİYAT KARARI VERMEYİN.

4-SİZİ GERÇEKTEN DİNLEYİP, MUAYENE EDEN BİR HEKİME GÖRÜNMEYE ÖZEN GÖSTERİN.

 

Sevgilerimle 

Dr.Canberk Gül