Diz Kireçlenmesi

DİZ KİREÇLENMESİ NEDENİYLE AMELİYAT OLMADAN ÖNCE TEKRAR DÜŞÜNÜN!

Merhaba değerli hastalarım;

Bugün sizlere diz ağrılarının en büyük nedenini oluşturan diz kireçlenmesi ( gonoartoz ) ile ilgili işinize yarayacağını düşündüğüm bilgiler vermeye çalışacağım.

Öncelikle diz ağrılarının nedenlerinden başlamak istiyorum. Tahmin edebileceğiniz üzere diz ağrılarının en önemli nedeni aşırı kilolar yani obezite. Ülkemizde özellikle yeni jenerasyonun yemek yeme alışkanlıkları oldukça değişti. Fast food tarzı hazır gıdalar çok fazla tüketilmeye başlandı. Bu tarz hazır gıdaların içindeki kalori miktarları tahmin ettiğinizden çok daha fazla miktarda ve de bu durum obezite yani şişmanlamaya neden oluyor.

Obezite hangi mekanizma ile diz ağrısına sebep oluyor diye soracak olursanız, dizin daha üst tarafında bulunan bölgelerimizdeki ağırlık direk olarak diz eklemine yük binmesine sebep oluyor. Yapılan araştırmalarda özellikle merdiven inip çıkarken dizinize ağırlığınızın 8-9 katı kadar yük binmekte. Bu da diz eklemine inanılmaz bir yük binmesine neden oluyor.

Diz kireçlenmesi (gonoartroz) genelde yaşlı hastalarda görülüyor. Kireçlenme terimi aslında yeni kemik oluşumunu ifade etmekte olup yaş ilerledikçe yeni kemik oluşumu artıyor bu da kireçlenmeye yol açıyor.

Dizi ağrıyan hastalarımız hekimlere başvuruyor ve de hekimlerimiz röntgen , MR, tomografi gibi radyolojik görüntüleme tetkiklerine başvuruyor. Sonrasında genelde bu görüntüleme bulgularına göre ameliyat kararı veriliyor.

Bana göre burada yapılan en büyük hata, hastaları iyi bir şekilde muayene etmeyip ameliyat kararının radyolojik görüntüleme göre verilmesi aslında. Şimdiye kadar yaklaşık 20.000 hastaya yardımcı olmaya çalışan bir hekim olarak diz ağrılarının en büyük nedeni sanılanın aksine kireçlenmeden ziyade diz çevresinde bulunan kas kaynaklı problemlerden kaynaklanmakta.

Polikliniğimize birçok değişik bölgeden diz ağrıları olan hastalar başvuruyor. Bize başvuran hastaların çoğuna genelde ameliyat önerilmiş oluyor ve de hastalar ameliyat olmak istemedikleri için son çare olarak bize başvuruyorlar.

Şimdiye kadar ameliyat önerilen birçok hastamızı uyguladığımız enjeksiyon tedavisiyle anında  iyileştirdik.Bu hastaların çoğu da son dönem ağır kireçlenmesi olan hastalar. Şu anda aklınıza şu soru gelmiş olabilir

“Nasıl oluyor da herkesin ameliyat önerdiği ağır diz kireçlenmesi olan hastalar tek bir enjeksiyonla anında eski haline dönüyor ? “

Aslında bu sorunun cevabını daha önce yanıtladım bu yazıda. Eğer iyi bir muayene yapıp hastaların diz ağrılarının kaynağının kas kökenli olduğuna kanaat getirebilirseniz, hastanın grafi veya MR bulguları ne kadar kötü olursa olsun ameliyata gerek kalmadan hastalarınızı tedavi edebilirsiniz.

Bu yazıdan çıkarmamız gereken sonuçlar nelerdir diye kısaca özetleyecek olursak;

-KESİNLİKLE MR,RÖNTGEN GİBİ RADYOLOJİK GÖRÜNTÜLEME BULGULARINA GÖRE AMELİYAT KARARI VERMEYİN.

-NE KADAR ŞİDDETLİ AĞRINIZ OLURSA OLSUN BU SİZİN KESİNLİKLE AMELİYAT OLMANIZ GEREKTİĞİ ANLAMINA GELMİYOR.

-DİZ AĞRILARININ EN ÖNEMLİ NEDENİNİN FAZLA KİLOLARINIZ OLDUĞUNU UNUTMAYIN VE DE DİZ AĞRILARINIZIN AZALMASINI İSTİYORSANIZ MUTLAKA KİLO VERMEYE ÇALIŞIN.

-SİZİ GERÇEKTEN DİNLEYEN, MUAYENE EDEN BİR HEKİME GÖRÜNMEYE ÇALIŞIN.

Sevgilerimle Dr.Canberk Gül