Beliniz Hangi Nedenden Dolayı Ağrıyor Olabilir?

 BELİNİZ HANGİ NEDENDEN DOLAYI AĞRIYOR OLABİLİR?

Merhaba değerli hastalarım;

Sizlere bugün bel ağrısı nedenlerinden ve hangi şikayetlerin hangi bel ağrısı nedeni olabileceğine dair ipuçları vermeye çalışacağım.

Sizlere bel ağrılarının en sık nedenlerini açıklayayım isterseniz

  1. Nonspesifik bel ağrısı: Sadece bel bölgesine lokalize ağrıları tanımlar.Herhangi bir sinir kökü semptomu ( uyuşukluk, karıncalanma , kas güçsüzlüğü ) yoktur. Bu sınıfa mekanik bel ağrıları, faset eklem ağrısı, osteoartrit, kas sprain ve kas spazmı dahil edilebilir.
  2. Siyatalji ( Lomber Disk Hernisi): Bel fıtığı dediğimiz durum bu gruptur. Radiküler tipte bel ve bel ile birlikte alt ekstremitede uyuşukluk, karıncalanma gibi şikayetler mevcuttur.
  3. Omurga Kırığı (Kompresyon Kırığı) : Travma öyküsü, osteoporoz (kemik erimesi), omurga üzerinde lokalize ağrı varsa düşünülmelidir.
  4. Malignite (Kanser):Açıklanamayan kilo kaybı, ateş, kanser öykünüz varsa bel ağrınızın nedeni malignite olabilir.
  5. Enfeksiyon:Ateş, damardan ilaç kullanımı, tüberküloz öyküsü varsa bel ağrınızın nedeni enfeksiyon olabilir.
  6. Ankilozan Spondilit: Dinlenmekle artıp, hareketle azalan ve özellikle gece olan bel ağrınız varsa ağrınızın nedeni Ankilozan Spondilit gibi romatizmal hastalıklar olabilir.

Evet değerli hastalarım, sizlere bu yazımda kısaca bel ağrısı nedenlerinden ve bu nedenlerin ne gibi şikayetler yaratabileceğinden kısaca bahsetmeye çalıştım. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Sevgilerimle