Bel Fıtığı Belirtileri

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ

Merhaba değerli hastalarım, bugün sizlere  bel ağrılarının en yaygın nedenlerinden birisi olan bel fıtığı nedir, bel fıtığı nedenleri,bel fıtığı belirtileri ve ameliyatsız bel fıtığı tedavisi ile ilgili işinize yarayacağını düşündüğüm bazı bilgiler vermek istiyorum. Dr.Canberk Gül Ameliyatsız Ağrı Tedavisi Kliniği İzmir iletişim bilgilerimize bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kendi enjeksiyon tedavimiz sonrası ameliyat olmaktan vazgeçen hastalarımız ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki videomuzu izlemenizi tavsiye ederim.

 

Bel fıtığı belirtileri nedir ve nasıl oluşur?

Omurganın bel kısmı beş adet omur ve diskten oluşur. Omurlar ise omuriliği sararak hasar görmesini engeller. Bel fıtığı, omurlar arasındaki kıkırdağın şiddetli zorlama ( ağır kaldırma, uzun süre aynı pozisyonda kalma, zorlanmaya maruz kalma, düşme, fazla kilo) sonrasında yerinden kayması ve yırtılması sonucu omurilikten çıkan sinirlerin sıkışmasıyla oluşur.Bel fıtığı belirtilerinden olan ağrı ve bacaklarda uyuşma şikayetleri bu omurilikten çıkan sinirlerin sıkışması sonucunda olur.

 

Bel bölgesi vücut ağırlığını en çok taşıyan bölgedir ve de bu nedenle bel fıtığı toplumumuzda çok yaygın görülmektedir.

Evet değerli hastalarım, bel fıtığı nedir ve nasıl oluşur sorusuna cevap verdikten sonra, gelin şimdi bel fıtığı belirtileri nelerdir, bu soruya cevap vermeye çalışalım.

Bel fıtığı belirtilerinde en çok gözlenen şikayet bel ağrısıdır. Ayrıca bel bölgesinde bulunan paravertebral kaslarda spazm yani gerginlik ve sertlik mevcuttur. Bu spazmdan dolayı bel hareketleri ağrılı ve kısıtlıdır. Bel fıtığının diğer bel ağrısı nedenlerinden en önemli farkı bel ağrısı ile birlikte bacak ağrısının da olmasıdır. Ayrıca sinir sıkışmasına bağlı olarak bacak ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma gibi şikayetler görülebilir. Bel fıtığı ağrısı, ayakta durmakla, yürümekle, öne doğru eğilmekle, öksürmekle ve ıkınmakla artar.Bel fıtığı belirtilerinden olan bel ağrısı nedenleriyle ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız sitemizdeki bel ağrısı nedenleri isimli makaleme de göz atabilirsiniz.

Evet değerli hastalarım bu yazıdan çıkarmamız gereken en önemli mesaj, eğer sadece bel bölgesinde ağrınız olup bu ağrı bacak ve ayak bölgenize vurmuyorsa bel ağrınızın nedeninin bel fıtığı olması oldukça düşük bir ihtimaldir. Ayrıca bel ağrınızla birlikte bacak ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma şikayetleriniz yoksa bel fıtığı olmanız çok düşük bir ihtimaldir. Bel fıtığı belirtileri ve ameliyatsız bel fıtığı tedavisi  ve Dr.Canberk Gül | Ameliyatsız Ağrı tedavisi Kliniği İzmir ile ilgili daha fazla bilgi almak için youtube kanalımızdaki videolara göz atmanızı tavsiye ederim.