Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Merhaba değerli okuyucularım, bugün sizlere bel fıtığı ağrısı belirtilerinden ve bel ağrınız olduğunda hangi durumlarda MR çektirilmeli konusunda işinize yarayacağını düşündüğüm bilgiler vermeye çalışacağım.Bu yazıyı okumadan önce eğer okumadıysanız bel ağrısı için hangi durumlarda acil doktora gidilmeli adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bel ağrıları toplumda çok sık görülen bir durumdur. Bel ağrımız olduğunda aklımıza gelen ilk şey ‘Acaba bel fıtığı olmuş olabilir miyim?’ sorusudur. Sonrasında aklımıza gelen ikinci şey de ‘En iyisi yarın ben bir doktora gideyim de, bir Bel MR ı çektireyim’ olacaktır muhtemelen.Böyle bir durumda hemen MR çektirmek ne kadar doğru acaba, ya da bel fıtığı ağrısı belirtileri başka hastalıklarda da gözlenebilir mi?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki toplumumuzda yapılan en büyük hata, bel ağrımız olduğunda hemen MR çektirme yoluna başvurmamızdır. Bu hataya bazen hastalarımıza iyilik olsun diye biz hekimler de ortak oluyoruz ne yazık ki.

Bel fıtığı belirtileri ile ilgili neden böyle düşündüğümü gelin sizlere bilimsel çalışmalar eşliğinde kısaca anlatmaya çalışayım.

Uluslararası yapılan önemli bir çalışmada, bel fıtığı ağrısı belirtilerinden bel ağrısı şikayeti olan ve olmayan hastaları iki gruba ayırmışlar ve bel MR larını çektirmişler. Hiçbir şikayeti olmayan 100 hastanın bel MR larını çekmişler. Hiçbir şikayetleri olmamasına rağmen bu 100 hastanın 23 tanesinde MR da bel fıtığı bulguları görülmüş. Bel ağrısı şikayeti olan 100 hastanın çekilen bel MR larında da 47 hastada bel fıtığıyla ilgili herhangi bir bulgu gözlenmemiş.

Sizlere  şu 2 soruyu yöneltmek istiyorum sevgili hastalarım bu bilgileri verdikten sonra:

1-Aktif herhangi bir sorunu olmayan, sapasağlam kişilerin bir kısmında nasıl oluyor da MR da bel fıtığına dair bulgular gözleniyor?

2-Şiddetli bel ağrısı şikayetleri olan hastaların neredeyse yarısında, nasıl oluyor da bel MR ları normal saptanıyor?

Bu verdiğim bilgiler sonrasında  kafanız biraz karışmış olabilir sevgili hastalarım, şimdi sizleri aydınlatmaya çalışayım isterseniz.

Yapılan çalışmalarda bel ağrılarının sadece ama sadece %3’ü bel fıtığından dolayı kaynaklanmaktadır.Yani sanılanın aksine bel ağrılarınızın nedeninin bel fıtığından kaynaklanması oldukça düşük bir ihtimaldir.

Yapılan çalışmalarda bel ağrısı nedenlerinin %70 den fazlası strain ve sprain dediğimiz, zorlama ve gerilmeye bağlı kas kaynaklı ağrılardır. Bu kas kaynaklı ağrıların %90’ı da hiçbir ilaç almamıza gerek dahi kalmadan sadece kısa süreli istirahatle düzelmektedir.

Bu nedenlerden ötürü sevgili hastalarım sizlere tavsiyelerimi sıralamaya çalışayım yazımı bitirirken:

-Bel ağrınız olduğunda hemen MR çektirmemenizi tavsiye ederim.Unutmayınki bel fıtığı ağrısı belirtileri bel ağrısına yol açan başka birçok hastalıkta da görülebilir.

-Ağrılarınızın nedeninin bel fıtığı olma ihtimali sanılanın aksine oldukça düşük bir ihtimaldir, bu yüzden gereksiz yere kendinizi bel fıtığı mı oldum acaba diye strese sokmayın.Unutmayın ki stres kaslarınızı gerginleştirir ve de ağrılarınızın şiddetini artırır.

-Sizi gerçekten dinleyip size dokunup muayene eden bir hekime görünün. Doktorunuz size ilaç reçete etmeyip, MR gibi görüntüleme bulguları istemediyse, bu doktorunuzun bilgisiz veya kötü bir doktor olduğunu göstermez.Unutmayın ki karşınızdaki hekim, uzmanı olduğu alanda uzun süre eğitim almıştır ve de siz hastalarımızın sağlık durumunu nasıl daha iyiye taşıyabiliriz gayesinden başka bir isteği de bulunmamaktadır.

Evet değerli okuyucularım, umarım bel fıtığı ağrısı belirtileri adlı yazımı beğenmişsinizdir. Dr.Canberk Gül Ameliyatsız Ağrı Tedavisi Kliniği İzmir iletişim bilgilerimize bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kendi enjeksiyon tedavimiz sonrası ameliyat olmaktan vazgeçen hastalarımız ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki videomuzu izlemenizi tavsiye ederim.